Työtilauudistuksen johtamistapa vaikuttaa henkilöstön tyytyväisyyteen jopa vuoden ajan
18 1 2022
Kun työtiloja uusitaan ja siirrytään monitilatoimistoihin, vaikuttavat henkilöstön tyytyväisyyteen paitsi tilat myös tilamuutoksen toteutustapa, selvisi Työterveyslaitoksen tutkimuksessa.

– Tilamuutoksen onnistumiseksi on tärkeää kertoa henkilöstölle avoimesti muutoksen perusteluista ja tavoitteista sekä ottaa henkilöstö aidosti mukaan suunnitteluun, sanoo vanhempi asiantuntija Pia Sirola Työterveyslaitoksesta.
– Siirryttäessä omista työhuoneista monitilatoimistoon on tärkeää uudistaa paitsi tiloja, myös työn tekemisen tapoja. Keskustelun tarve työtapojen muutoksista ja muutosten syistä on tärkeä ymmärtää teknisen tilamuutoksen ohella. Tämä asettaa erityisiä haasteita muutosprosessin johtamiselle ja esihenkilöille, Sirola toteaa.
Työterveyslaitoksen tutkimus tehtiin julkisen sektorin asiantuntijaorganisaatiossa, jossa noin 300 henkilöä muutti omista tai kahden hengen työhuoneista monitilatoimistoon.
Tutkimuksessa selvitettiin henkilöstön kokemuksia työympäristön muutosprosessista sekä sitä, miten kokemukset selittivät tyytyväisyyttä uusiin tiloihin.
Muutosjohtamisesta kysyttiin ennen muuttoa ja työympäristötyytyväisyydestä ennen muuttoa ja vuosi muuton jälkeen.
Tulosten mukaan tyytyväisyys työtiloihin heikkeni vuosi muuttamisen jälkeen. Yksilölliset erot olivat kuitenkin suuria.
Tyytyväisyyden muutosta selitti eniten se, miten henkilöstö suhtautui muutoksen perusteluihin. Henkilöstö kritisoi myös riittämättömiä mahdollisuuksiaan vaikuttaa tilaratkaisuun sekä näkemystensä huomiotta jättämistä prosessin aikana.
Aikaisemmista tutkimuksista tiedetään, että muutto omista työhuoneista monitilatoimistoon koetaan hankalammaksi kuin muutto avotoimistosta monitilatoimistoon.
Työterveyslaitoksen mukaan laadukas muutosjohtaminen on tärkeää erityisesti huonetoimistoista muutettaessa. Huomiota tulee kiinnittää muutoksen perusteiden selventämiseen työntekijöille ja vaikuttamismahdollisuuksien tarjoamiseen muutoksen aikana. Käyttäjäkokemuksia pitää seurata ja ryhtyä tarvittaessa korjaaviin toimenpiteisiin.
18 1 2022
Luetuimmat uutiset
Uusimmat uutiset
-
Trevian: Toimistomarkkinat ovat piristyneet
Toimistotilojen markkinat ovat selvästi piristymässä Helsingin keskustassa, sanoo kiinteistövarainhoitaja Trevian Asset Management.
-
Tervasaaren aitta on myyty ravintolaksi 335 000 eurolla
Helsingin kaupunki on myynyt Kruununhaan edustalla sijaitsevan Tervasaaren aitan Kidvekkeli Oy:lle ja Korpi Capital Oy:lle. Aitta myytiin ravintola- ja kahvilakäyttöön. Aitasta saatiin 20 tarjousta.
-
Rakennuttajatoimisto HTJ osti Infrapin
Rakennuttajatoimisto HTJ Oy on ostanut Infrap Oy:n. Yrityskaupalla HTJ sanoo laajentavansa infra- ja teollisuusrakentamisen osaamistaan merkittävästi.
-
Trevianille Ison Pajan vuokraus ja kehitys
Trevian Asset Management on allekirjoittanut sopimuksen Länsi-Pasilassa sijaitsevan Ison Pajan toimistotalon kiinteistövarainhoidon tehtävien hoidosta. Trevianin ja kiinteistön omistajien yhteistyö tähtää Ison Pajan jatkokehittämiseen.
-
Okmeticille uusi tehdas Vantaalle 400 miljoonalla eurolla
Piikiekkovalmistaja Okmetic rakentaa nykyisen tehtaansa viereen uuden tehdasrakennuksen Vantaan Koivuhakaan. Investoinnin odotetaan yli kaksinkertaistavan yhtiön tuotantokapasiteetin ja liikevaihdon ja tuovan yli 500 uutta työpaikkaa Vantaalle. Rakenta...
-
Päivi Salonen Mall of Triplan toimitusjohtajaksi
Mall of Triplan uudeksi toimitusjohtajaksi ja kauppakeskusjohtajaksi on valittu DI Päivi Salonen. Hän aloittaa tehtävässään kesäkuussa. Nykyinen toimitusjohtaja Kati Kivimäki siirtyy Jääkiekon SM-Liiga Oy:n toimitusjohtajan tehtäviin.
-
Sponda rakennuttaa Valmetille toimistotalon Tikkurilaan
Kiinteistösijoitusyhtiö Sponda Oy rakennuttaa Vantaan Tikkurilaan noin 16 000 kerrosneliön toimistotalon, jonka päävuokralaiseksi tulee Valmet. Rakentamisen on tarkoitus alkaa loppuvuodesta 2022, ja hanke valmistunee loppuvuodesta 2024.