Sinebrychoffin tuotantolaitokselle Keravalla 20 MWh:n sähkövarasto
5 11 2020
Sinebrychoffin tuotantolaitokselle rakennettava 20 MWh:n sähkövarasto sekä panimokiinteistö tuottavat joustoja sähkömarkkinoille. Hanketta rahoittaa ulkomainen sijoittaja, joka investoi kestävään kehitykseen.

Sinebrychoff on lähtenyt kumppaniksi Siemens Osakeyhtiön koordinoimaan hankkeeseen, jossa rakennetaan virtuaalinen älykäs energianhallintajärjestelmä ja liitetään Sinebrychoffin teollisuuskiinteistö sekä rakennettava sähkövarasto Siemensin virtuaalivoimalaitospalveluun. Sinebrychoffin Keravan tuotantolaitoksen yhteyteen asennetaan 20 MWh:n kokoinen sähkövarasto. Akuston avulla panimokiinteistö tuottaa Siemensin mukaan joustoja Suomen sähkömarkkinoille.
Modulaarinen sähkövarasto on kooltaan puolisen jalkapallokenttää, ja se koostuu Fluencen akuista, jotka ovat kooltaan 2 x 2 x 2 metriä. Asennustöiden valmistelu on käynnistetty, ja tavoitteena on, että sähkövarasto olisi toiminnassa viimeistään vuoden 2021 loppuun mennessä.
Älykkään energiahallintajärjestelmän rakentaa Siemens Osakeyhtiö. Sen tytäryhtiö VIBECO Oy toimittaa virtuaalivoimalaitospalvelun.
Ensimmäistä kertaa laajassa palvelukokonaisuudessa on mukana myös ulkomainen sijoittaja, sveitsiläinen WM Storage, joka rahoittaa sähkövarastohankkeita Euroopassa. Siemens Financial Services on hankkeen toinen sijoittaja sekä rahoitusratkaisun hallinnoija.
”Olemme Sinebrychoffilla tyytyväisiä siitä, että yhdessä Siemensin kanssa olemme nyt osa isoa kansallista hanketta ja että voimme teollisuuskiinteistöllämme edistää Suomen ilmastotavoitteiden toteutumista. Kulutusjoustomarkkinoille osallistuminen tarkoittaa meille myös sitä, että voimme parhaassa tapauksessa saada sähkömarkkinoilta tuottoa, mutta myös säästöjä, sillä älykäs järjestelmä ennustaa säätilavaihteluita. Näin voimme ennakoiden optimoida kiinteistön lämmitys- ja jäähdytystarpeen”, sanoo Sinebrychoffin tuotanto- ja toimitusketjujohtaja Pasi Lehtinen.
5 11 2020
Luetuimmat uutiset
Uusimmat uutiset
-
Are asentaa ja huoltaa Piantekin työtilamoduulit
Are ja Piantek ovat sopineet yhteistyöstä Piantekin valmistamien, julkisiin tiloihin tarkoitettujen Space4you-työtilojen asennuksissa, huollossa ja ylläpidossa.
-
Tikakoski rakentaa Autismisäätiön ryhmäkodin Kotkaan
Autismisäätiön uuden ryhmäkoti Särmän rakentaminen on alkanut Kotkassa Särmääjänkadulla. Kyseessä on Kymenlaakson alueella ensimmäinen asumisen ja päiväaikaisen toiminnan yhdistävä yksikkö, joka on tarkoitettu autismikirjon henkilöille.
-
Vetrospace toimittaa 200 viruksetonta huonetta yhdysvaltalaiselle pankille
Suomalainen viruksettomia huoneita valmistava Vetrospace Oy on saanut merkittävän tilauksen Yhdysvalloista.
-
Skanska korjaa Tampereen Hotel Ilveksen
Skanska ja KOy Tampereen Ilveshotelli ovat allekirjoittaneet sopimuksen Original Sokos Hotel Ilveksen laajamittaisesta uudistuksesta. Vuonna 1986 avautunut hotelli on jo suljettu uudistustöiden ajaksi.
-
Peruskorjattuun Aalto Töölöön avataan ravintola
Aalto Töölön rakennukseen, entiseen kauppakorkeaan, avautuu 19.1.2021 Ravintola Töölö aiemmin opiskelijaravintola Raflana tunnettuun saliin. Ravintolatoimen johtaja on Hotelli Sveitsin ja Kämpin keittiötoiminnoista vastannut Mikko Taskinen.
-
Danske Bank: Koronavirus ei aiheuta finanssikriisin kaltaista talouskriisiä
Danske Bankin mukaan Pohjoismaiden taloudet ovat kestäneet koronakriisin muita alueita paremmin. Myös Suomen talous on kestänyt odotuksia paremmin.
-
Sikla suunnittelee ja toteuttaa Hyytiälän metsäaseman opetus- ja majoitusrakennuksen
Sikla-konserni on voittanut Helsingin yliopiston Hyytiälän metsäaseman puurakenteisen opetus- ja majoitusrakennuksen suunnittelu- ja toteutuskilpailun ja toimii hankkeessa projektinjohtourakoitsijana. Hyytiälän metsäasema Juupajoella on metsätieteellin...