NREP osti kaksi kauppakeskusta 77 miljoonalla eurolla
13 6 2019
Pohjoismainen kiinteistösijoitusyhtiö NREP on ostanut Cityconilta Arabian kauppakeskuksen Helsingissä sekä Kauppakeskus Duon Hervannassa Tampereella yhteensä noin 77 miljoonalla eurolla.

Arabian kauppakeskus
Arabian kauppakeskus ja Hervannan Duo ovat molemmat menestyviä vähittäiskauppakeskuksia, jotka tarjoavat kattavasti päivittäisiä palveluita lähiseudun asukkaille. Keskuksilla on vakiintunut rooli paikallisessa yhteisössä myös kokoontumispaikkana. Keskusten merkittävimpiä vuokralaisia ovat S-market, K-Supermarket, Lidl ja Tokmanni, minkä lisäksi keskukset tarjoavat muita peruspalveluita kuten liikunta- ja terveyspalveluita, apteekin, Alkon, kampaamoja ja ravintoloita.
”Molemmat kauppakeskukset sijaitsevat kasvavilla ja kehittyvillä alueilla, jotka tarvitsevat monipuolisia lähipalveluita. Keskuksilla on jo nyt vahvat kävijämäärät, ja tavoitteenamme on investointien ja retail-osaamisemme kautta kehittää keskuksia palvelemaan asukkaita vielä entistä paremmin ja tarjota uusia laadukkaita palveluita, joille on alueella kysyntää”, kertoo NREP:n osakas Mikko Räsänen.
NREP:n strategiana liikekiinteistöjen osalta on aktiivisesti kehittää vahvoja päivittäistavara- ja palveluvetoisia liikekeskuksia. Yhtiö on viime vuosina kehittänyt useita paikalliskeskuksia ja mm. luonut Tikkurilan Dixistä yhden Suomen parhaiten menestyvistä kauppakeskuksista. Dixi avattiin vuonna 2015 ja sillä on jo muutaman vuoden jälkeen noin 10 miljoonaa vuosittaista kävijää.
NREP näkee molemmissa ostamissaan kauppakeskuksissa kehityspotentiaalia ja Arabiassa potentiaalia myös merkittävälle lisärakentamiselle. Arabian kauppakeskus palvelee Arabianrannan, Toukolan, Kumpulan ja Hermannin asukkaita sekä Helsingin yliopiston, Stadin ammattiopiston, Arcadan ja Metropolian opiskelijoita. Alue on erittäin suosittu lapsiperheiden keskuudessa, ja lähistölle Kyläsaareen on tulossa myös uusi asuinalue. Kauppakeskuksessa vierailee vuosittainen noin 3,1 miljoonaa kävijää.
Duo on Hervannan johtava kauppakeskus, joka palvelee alueen asukkaita ja työntekijöitä sekä Tampereen teknillisen yliopiston opiskelijoita. Duossa vierailee vuosittain 4,5 miljoonaa kävijää, mikä on merkittävä määrä päivittäistavaroihin keskittyvälle keskukselle. Hervannan viereen ollaan kehittämässä myös uutta Vuoreksen asuinaluetta, mikä lisää tarvetta lähipalveluille.
13 6 2019
Luetuimmat uutiset
Uusimmat uutiset
-
30-vuotias Tampereen Tullintori uudistetaan
Vuonna 1991 Tampereella avattu toimisto- ja kauppakeskuskiinteistö Tullintori uudistetaan. Kohteen omistaa Agore Kiinteistöt ja sen manageerauksesta ja kehittämisestä vastaa Trevian Asset Management.
-
Are asentaa ja huoltaa Piantekin työtilamoduulit
Are ja Piantek ovat sopineet yhteistyöstä Piantekin valmistamien, julkisiin tiloihin tarkoitettujen Space4you-työtilojen asennuksissa, huollossa ja ylläpidossa.
-
Tikakoski rakentaa Autismisäätiön ryhmäkodin Kotkaan
Autismisäätiön uuden ryhmäkoti Särmän rakentaminen on alkanut Kotkassa Särmääjänkadulla. Kyseessä on Kymenlaakson alueella ensimmäinen asumisen ja päiväaikaisen toiminnan yhdistävä yksikkö, joka on tarkoitettu autismikirjon henkilöille.
-
Vetrospace toimittaa 200 viruksetonta huonetta yhdysvaltalaiselle pankille
Suomalainen viruksettomia huoneita valmistava Vetrospace Oy on saanut merkittävän tilauksen Yhdysvalloista.
-
Skanska korjaa Tampereen Hotel Ilveksen
Skanska ja KOy Tampereen Ilveshotelli ovat allekirjoittaneet sopimuksen Original Sokos Hotel Ilveksen laajamittaisesta uudistuksesta. Vuonna 1986 avautunut hotelli on jo suljettu uudistustöiden ajaksi.
-
Peruskorjattuun Aalto Töölöön avataan ravintola
Aalto Töölön rakennukseen, entiseen kauppakorkeaan, avautuu 19.1.2021 Ravintola Töölö aiemmin opiskelijaravintola Raflana tunnettuun saliin. Ravintolatoimen johtaja on Hotelli Sveitsin ja Kämpin keittiötoiminnoista vastannut Mikko Taskinen.
-
Danske Bank: Koronavirus ei aiheuta finanssikriisin kaltaista talouskriisiä
Danske Bankin mukaan Pohjoismaiden taloudet ovat kestäneet koronakriisin muita alueita paremmin. Myös Suomen talous on kestänyt odotuksia paremmin.