Antilooppi myi makasiinirakennuksen Katajanokalta
30 7 2019
Antilooppi on myynyt Ankkurikatu 5:ssä sijaitsevan vuonna 1907 valmistuneen entisen makasiinirakennuksen Mrec Investment Management Oy:n hallinnoimalle yhtiölle. Arkkitehti Selim A. Lindqvistin suunnittelema jugend-henkinen kiinteistö on sekä kaupunkikuvallisesti että kulttuurihistoriallisesti arvokas.

”Tämä on Antiloopin strategian mukainen myynti. Olemme viime vuosina panostaneet vahvasti itäiseen ja läntiseen kantakaupunkiin, eikä tämä kiinteistö sijaitse Antiloopille strategisella alueella. Lisäksi koimme, että kiinteistö tarvitsi uuden omistajan, joka kehittää rakennusta paremmin ympäristöön soveltuvaan uuteen käyttötarkoitukseen”, Antiloopin toimitusjohtaja Tuomas Sahi kertoo.
”Antilooppi keskittyy jatkossakin toimistokohteiden hankkimiseen ja niiden kehittämiseen, jota tehdään tiiviisti yhdessä asiakkaiden ja yhteistyökumppaneiden kanssa”, Antiloopin sijoitusjohtaja Antti Savilampi lisää.
30 7 2019
Luetuimmat uutiset
Uusimmat uutiset
-
30-vuotias Tampereen Tullintori uudistetaan
Vuonna 1991 Tampereella avattu toimisto- ja kauppakeskuskiinteistö Tullintori uudistetaan. Kohteen omistaa Agore Kiinteistöt ja sen manageerauksesta ja kehittämisestä vastaa Trevian Asset Management.
-
Are asentaa ja huoltaa Piantekin työtilamoduulit
Are ja Piantek ovat sopineet yhteistyöstä Piantekin valmistamien, julkisiin tiloihin tarkoitettujen Space4you-työtilojen asennuksissa, huollossa ja ylläpidossa.
-
Tikakoski rakentaa Autismisäätiön ryhmäkodin Kotkaan
Autismisäätiön uuden ryhmäkoti Särmän rakentaminen on alkanut Kotkassa Särmääjänkadulla. Kyseessä on Kymenlaakson alueella ensimmäinen asumisen ja päiväaikaisen toiminnan yhdistävä yksikkö, joka on tarkoitettu autismikirjon henkilöille.
-
Vetrospace toimittaa 200 viruksetonta huonetta yhdysvaltalaiselle pankille
Suomalainen viruksettomia huoneita valmistava Vetrospace Oy on saanut merkittävän tilauksen Yhdysvalloista.
-
Skanska korjaa Tampereen Hotel Ilveksen
Skanska ja KOy Tampereen Ilveshotelli ovat allekirjoittaneet sopimuksen Original Sokos Hotel Ilveksen laajamittaisesta uudistuksesta. Vuonna 1986 avautunut hotelli on jo suljettu uudistustöiden ajaksi.
-
Peruskorjattuun Aalto Töölöön avataan ravintola
Aalto Töölön rakennukseen, entiseen kauppakorkeaan, avautuu 19.1.2021 Ravintola Töölö aiemmin opiskelijaravintola Raflana tunnettuun saliin. Ravintolatoimen johtaja on Hotelli Sveitsin ja Kämpin keittiötoiminnoista vastannut Mikko Taskinen.
-
Danske Bank: Koronavirus ei aiheuta finanssikriisin kaltaista talouskriisiä
Danske Bankin mukaan Pohjoismaiden taloudet ovat kestäneet koronakriisin muita alueita paremmin. Myös Suomen talous on kestänyt odotuksia paremmin.